Daniel Raus | inzine.sk

Tragédia na koncerte Pearl Jam

Pred týždňom došlo k smutnej udalosti na rockovom festivale v Dánsku. Osem ľudí prišlo o život, keď sa diváci začali tlačiť smerom k pódiu. Obete mali od 17 do 26 rokov. Dánski predstavitelia boli zdesení a celá záležitosť vyvolala úvahy o budúcnosti masových podujatí tohto typu - na koncerte bolo asi 50 000 ľudí. Navyše nešlo o prvý prípad násilia na rockovom koncerte.

Rocková história má ďalšiu tragédiu, ku ktorej došlo tento raz v Európe. Dejiskom sa stal najväčší európsky festival v dánskom Roskilde, ležiacom 35 kilometrov od Kodane. Osem ľudí prišlo o život za ťažko vysvetliteľných - a podľa viacerých účastníkov takmer magických - okolností. Pri koncerte americkej skupiny Pearl Jam krátko pred polnocou sa zrazu začali ľudia tlačiť dopredu, smerom k pódiu. Na rozbahnenom teréne vznikla tlačenica, v ktorej viacerí diváci padli na zem a dezorientovaný dav ich doslova ušliapal. Ako keby nepočul členov skupiny, ktorí prestali hrať a vyzývali ľudí, aby ustúpili dozadu. Nikto nevie, prečo smeroval tlak presne opačným smerom a prečo masa divákov výzvy nerešpektovala.

Bol to jav označovaný termínom "davové šialenstvo", alebo jednoducho nešťastná náhoda? Prečo sa obeťami stali iba chlapci, keď medzi tými, ktorí padli na zem, boli aj dievčatá? Prečo došlo k tragédii práve pri hudbe Pearl Jam? Ako je možné, že sa všetko zbehlo tak rýchlo? Nad týmito otázkami krútia hlavou dánski vyšetrovatelia, organizátori festivalu, účastníci tragédie aj členovia skupiny Paerl Jam. Tí zrušili všetky ďalšie koncerty a vyhlásili, že už nikdy nebudú verejne vystupovať. Na svojej oficiálnej webovej stránke vydali vyhlásenie, v ktorom konštatujú: „Už nič nebude tak ako predtým. Stále čakáme, že nás niekto zobudí a povie: veď to bola iba nočná mora.“

Isté je to, že príčinou smrti obetí bolo zadusenie. Ocitli sa pod takým silným tlakom, že sa jednoducho nedokázali nadýchnuť. Tí, ktorí prežili, hovoria, že okolo nich bola tma, nič nevideli a nemohli sa pohnúť. Britská novinárka Laura Ward-Swietlianska, ktorá sa ocitla na najhoršom mieste, uvádza, že po troch piesňach skupiny bola zrazu na zemi a okolostojaci padali na ňu. Keď sa pokúšala postaviť na nohy, padali cez ňu ďalší a ďalší diváci. Nemohla dýchať a celkom stratila vládu nad vlastným telom. Život jej zachránil akýsi Švéd, ktorý ju doslova vytiahol za vlasy. Iný divák videl, ako padalo na zem asi 15 ľudí, po ktorých začali bez kontroly skákať iní. Samotní organizátori festivalu a členovia „Perlového džemu“ tvrdia, že cítili v obecenstve určitú agresivitu, ktorá bola väčšia ako inokedy pri podobných príležitostiach. Skupina vo svojom vyhlásení uvádza, že tragédia nastala náhodne a odporne rýchlo. Končia bezradným „nedáva to zmysel“...

Vyšetrovatelia podrobne skúmajú otázku, či a do akej miery sa na udalosti mohli podieľať drogy. Je všeobecne známe, že na rockových koncertoch bývajú viacerí diváci pod ich vplyvom. Vážnou otázkou je, či nezlyhala tiež bezpečnostná služba. Zdá sa tiež, že agresivita pod koncertnými pódiami je fenoménom posledných čias. Dánsky festival sa hlási k tradícii amerického Woodstocku, ktorý mal byť pred tridsiatimi rokmi symbolom bratstva všetkých ľudí v čarovnej ríši hudby. Aj posledný americký Woodstock sa ale minulý rok organizátorom vymkol z rúk. Začal sa meditáciami budhistických mníchov a skončil sa vandalizmom, rabovaním a pálením všetkého, čo prišlo pod ruky. Počas vystúpenia skupiny Red Hot Chili Peppers, spievajúcej Hendrixovu pieseň Oheň, založili diváci požiare, a keď nemali čo páliť, stovky vandalov zlikvidovali stany, svetelnú aparatúru, suvenírové stánky, chladiarenské boxy, šaty a všetko, čo nebolo z azbestu. Všeobecný zmätok vyvolal u niektorých nadšenie, u iných totálne znechutenie. Plamene sa podarilo uhasiť až na druhý deň.

Ľudia samozrejme nechodia na rockové koncerty s pocitom, že by ich tam mohla čakať smrť. Treba dúfať, že dánsky prípad nebol pochmúrnou predzvesťou iných podobných udalostí. Organizátori riešia otázku, aké bezpečnostné opatrenia by mali zaviesť, aby sa čokoľvek podobné vylúčilo. Vo vzduchu visí tiež filozofická otázka: kto vlastne zabil osem chlapcov na predmetnom koncerte? Nikto nemá pocit viny, ale je zrejmé, že to nebola iba akási personifikovaná náhoda. Takmer prorocky znejú v tomto kontexte slová skupiny Pearl Jam z nasledujúcej piesne: nepotrebujem svetlo, nájdem svoju cestu z omylu, čo je realita? - predsa sen, ktorý vidím...


 

 do článkov | na hlavnú stránku